Bülten

Epik ne okuyor? .onbeş

queer-feminist-kitaplar

Bu yazıda feminist siberpunk anlatılarının dönüm noktalarından birinden söz etmek istiyorum. Bir süredir daha fazla feminist/queer bilimkurgu kitabı okuma isteğimle de ilişkili bir öneri bu. Uzaktan Kumandalı Kız, İthaki Yayınları tarafından Begüm Kovulmaz çevirisiyle 2018 yılında yayımlandı. Uzun zamandır “daha çok kişi okusun” diye isminden söz etmeyi planladığım James Tiptree Jr. mahlaslı Alice B. Sheldon’ın türe ilgisi olsun olmasın herkesin mutlaka tanışması gereken bir yazar olduğunu düşünüyorum.

Feminist siberpunk türünün öncüllerinden: 
Uzaktan Kumandalı Kız

uzaktan kumandalı kız-feminist kitap

Bildiğimiz şekliyle reklamların yasak olduğu bir kapitalist dünyada geçiyor bu kısa roman. Anlatıcı doğrudan okura seslenerek başlıyor hikâyesine, hem de “zombi” olarak.  Toplumun çirkin olarak gördüğü 17 yaşındaki P. Burke intihar denemesinin ardından bir iş teklifi alır. Delphi adında bir siber reklam ikonunu yönetecektir. Delphi’nin çok güzel olduğunu söylemeye gerek yok elbette. Reklam yasaklarına karşı markaların yüzü olmak için yaratılmış Delphi. Bugün -reklamlarla birlikte de olsa- kimi sosyal medya ikonlarının ya da ünlülerin giydikleri, yedikleri, içtikleri ile reklam yüzü olmasına alışığız. Ürün yerleştirme dediğimiz kavram herkesin bildiği bir şey. Tam bu noktada kitabın ilk kez 1974 yılında yayımlandığını, Alice B. Sheldon’ın erkek bir yazar ismiyle James Tiptree Jr. olarak Hugo En İyi Kısa Roman Ödülü’nü aldığını belirtmek gerek.

ursula k. le guin-uzaktan kumandalı kız

Uzaktan Kumandalı Kız’ı tam anlamıyla feminist bir yapıt olarak görmek kolay değil fakat türün klasik erkek bakış açısını aşması, toplumsal yapıya dair eleştirileri ve döneme özgü kadın/erkek dili ayrılığının görülmemesiyle türün öncüllerinden biri olarak görülüyor.

Ursula K. Le Guin’in yıllarca James Tiptree Jr. olduğunu düşünerek mektuplaştığı, erkek bakış açısının olmadığı, cinsiyeti belirsiz bir dile sahip olduğunu söylediği öyküleriyle sevip takdir ettiği yazarın kitabı Türkçede yine Ursula K. Le Guin’in önsözüyle yayımlandı. Alice B. Sheldon sadece yazdıklarıyla değil hayatıyla da üzerine daha dikkatle eğilmeye değer bir yazar. Türkçedeki ilk eserinin gözden kaçmaması ve daha geniş tartışmaların konusu olması dileğiyle.

Artificial Bloom; Fluid Archives sergisini görmek için son günler

art unlimited

Art Unlimited Ocak-Şubat sayısında değerlendirdiğim, internetten de okuyabileceğiniz Derken şehirde bir parlama: Cinsiyetsizleşen bedenler ve yeniden kurulan arşivler yazıma denk geldiyseniz yılın son günlerinde şehre gelen siber feminist dalgayı fark etmiş, belki sergiyi de gezme şansı bulmuşsunuzdur. Ben bir kez daha İstanbul’da olanlar, bu tarihlerde yolu İstanbul’a düşenler için SANATORUIM’da 19 Ocak’ta sona erecek sergiyi yakalamalarını önereceğim.

Melih Aydemir küratörlüğündeki sergi, sanatçılar Christiane Peschek, Zeynep Beler ve Luz Blanco’yu bir araya getiriyor. “Alternatif arşiv”leri öne çıkaran, bedene, özellikle de sanat tarihinde yerini aldığı şekliyle “klasik kadın bedeni” imgesine müdahale eden, bunları da artık bir uzantımız olduğunu kabul ettiğimiz siberalanın imkânlarını kullanarak yapan sergide telefonunuzun flaşını kullanmaktan lütfen çekinmeyin!

Ayrıca serginin 18 Ocak’ta gerçekleşecek kapanış etkinliğinin ayrıntılarına da buradan erişebilirsiniz.

Çocuklar için cinsiyetçi olmayan kitap önerileri

çocuklar için cinsiyetçi olmayan kitaplar

Hazır sömestr yaklaşırken etrafınızdaki çocuklara tatilde okumalık kitap bakınmaya başladıysanız bu listeye mutlaka göz atmanızı önereceğim. Tam bir “boomer” gibi konuşmak istemem ama etrafınızda kitap okumaya meraklı çocuk bulabiliyorsanız tabii demeden kendimi alamayacağım:) Şaka bir yana bizim tahmin bile edemeyeceğimiz şekilde eğitim sistemi mağduru olsa da kitapkurdu çocukların orada olduğunu biliyorum!

Evvelzamansoylencelerim.com sitesinde yayınlanan listede Önce haklar, Başrolde kızlar, Roller değişince, Kızlar ve oğlanlar istediği gibi olabilsin diye, Başka bir aile mümkün, Cinsel eğitim, Feminizme giriş ve Keşke çevrilse başlıkları altında onlarca kitap bulabilirsiniz. 

Bülteni sosyal medya hesaplarınızdan paylaşabilir ya da doğrudan arkadaşlarınıza e-posta olarak ileterek daha çok kişiye ulaşmasını sağlayabilirsiniz.