Kitap Önerileri

Argonautlar

Aşağıdaki fotoğrafta kitabın yazarı Maggie Nelson ve sanatçı sevgilisi Harry Dodge’u görüyorsunuz. Bu sıradan gibi görünen fotoğrafı vermek için neler yaşamış olacaklarını tahmin etmek çok kolay değil ta ki Argonautlar’ı okuyana kadar.

maggie nelson-harry dodge
Harry Dodge & Maggie Nelson


Daha Türkçede çıkmadan beni çok heyecanlandıran bir kitaptı Maggie Nelson’ın Argonautlar’ı. Nelson’ı daha önce okumamıştım ama Amerika’da yaşayan kitapkurdu arkadaşım çoktan bana “Maggie Nelson trans erkek sevgilisinin beden inşa sürecine eşzamanlı kendi hamilelik sürecini anlatıyor” diye kitabın radarıma girmesini sağlamıştı. Kitabı okuyana kadar zaten Harry Dodge’un video işlerine, ya da Maggie Nelson’ın diğer kitaplarına çoktan aşina olmuştum.

Bu yılın en güzel sürprizlerinden biri olarak geçen ay Türkçede de yayımlandı kitap. Queer bir aile kurma çabası, sevdiğiniz insanın beden inşa sürecine tanık olmak, kimlik, benlik, dil ve kimliğin kaçınılmaz olarak politikleşmesine dair otobiyografik bir anlatı Argonautlar. Hem erotik bir aşk mektubu hem de kimliğe dair teorik alt yapısı da olan bir kitap aynı anda. Kitap adını Yunan mitolojisindeki Argo gemisinden alıyor:

“ İlanıaşkımdan bir iki gün sonra, kırılganlığın pençesine düşmüş vaziyette, Roland Barthes kitabından Barthes’ın seni seviyorum diyen özneyi “gemisini, adını değiştirmeden yolculuk esnasında yenileyen Argonaut”a benzettiği pasajı gönderdim sana. Nasıl ki Argo’nun parçaları zaman içinde değiştiği halde geminin adı Argo kalıyorsa, -aşkın ve dilin işlevi, bu hep aynı olan ifadeye daima yeni anlamlar kazandırmak olduğuna göre- âşık “seni seviyorum” cümlesini ne zaman zikrederse zikretsin bu sözün anlamı her defasında yenilenmeliydi. 

Maggie Nelson, bir söyleşisinde kendisine yöneltilen “bu kitapla birlikte metni de queerleştirmiş miydi” sorusuna, bunu ilk kez yapan ben değilim, bunu daha önce bir sürü yazar yaptı diye çıkışmasa ben de benzer bir yorum yapabilirdim ama en azından Türkçede örneğini pek görmediğimiz türden bir kitap olduğunu söylemekle yetineceğim. Bir de Maggie Nelson’ın örnek aldığını söylediği kitaplardan birinin de geçtiğimiz aylarda Türkçede yayımlanan benim de önceki bültenlerden birinde önerdiğim Eileen Myles’ın Cehennem: Bir Şairin Romanı kitabı olduğunu belirtmekte fayda var. Bunu seven bunu da sevdi gibi bir yönlendirme olarak bunu da not düşmüş olayım.

Sevgili arkadaşım Bike Su Öner’le beraber Maggie Nelson’la bir söyleşi yapma şansı da yakaladık. Kendisinin Türkçedeki ilk söyleşisi olduğunu da söylemem gerek. Annelik, aşk, queer bir aile kurmak ve daha fazlası üzerine zihin açıcı bir kitap okumak isteyenler için Argonautlar biçilmiş kaftan.