Kitap Önerileri

Bedende Yazılı

“Asıl sorun yaratan klişeler. Kesin bir duygu, kesin olarak ifade edilmek ister. Hissettiğim şey kesin değilse ona aşk demeli miyim? (…) Aşkın su katılmamış halini istiyorum ben; özensiz sözlerini, o anlamsız jestlerini. O eski püskü klişeler koltuğunu. Milyonlarca kıç benden önce yerleşmiş o koltuğa, olsun. Yayları iyice gevşemiş, döşeme leş gibi kokmuş ve çok alışageldik bir koltuk bu.” Bedende Yazılı, Jeanette Winterson

Eğer daha önce Jeanette Winterson okumadıysanız başlangıç olarak tavsiye edeceğim kitabı Tek Meyve Portakal Değildir. Yazarın otobiyografik öğelerin de ağır bastığı ilk kitabı. Yazarın çocukluğunu, eşcinselliğini keşfetme sürecini ve dindar annesiyle yaşadıklarını okumak, sonra bugün geldiği yeri görmek ilham verici bir deneyim.

Ama ben bugün burada Bedende Yazılı’dan bahsedeceğim. Benim için tüm zamanların en iyi aşk romanlarından biri.  Tüm dünyadan birçok okur için böyle olduğunu da biliyorum.Adını, yaşını, cinsiyetini bilmediğimiz anlatıcı karakter, birçoğumuzun hayalini kurduğu aşık. Belki de olmak istediğimiz aşık. Hatta daha çok olmak istediğimiz aşık. Tutkusu, romantizmi, akışkanlığı ve aşık olduğu insanların bedeninde onu büyüleyen parçaların bize daha önce tekrar ve tekrar anlatılan heteroseksüel aşk hikâyelerinden başkalığıyla çok çekici.

Annenizin, babanızın, onların da anne babasının oturduğu o klişeler koltuğuna illa oturacaksanız bile nasıl oturduğunuzu sorgulamanız için, her şey bir yana bu kadar akıllı, romantik, seksi bir ana karakterin erkek olma zorunluluğunu yıktığı için hele havalar da sonbahara dönerken mutlaka okunması gerekenler listenize almanıza önereceğim.