Kitap Önerileri

Cehennem: Bir şairin romanı

cehennem-eileen-myes-queer-kitap-oneri

Amerikalı lezbiyen feminist şair Eileen Myles’ın Türkçede yayımlanan ilk kitabı Cehennem: Bir Şairin Romanı yılın sonuna doğru yakaladığım için beni çok mutlu eden bir roman. İlk çıktığında bir arkadaşım “bu kitaba bakmalısın” diye önermişti ama ancak bu ay okuma fırsatım oldu kitabı.  

Kitap Myles’ın Boston’daki lise yıllarından New York’a taşınması orada bir kadın olarak, New York edebiyat dünyasına girişiyle eş zamanlı kendini keşfetme sürecini anlatıyor. Yetmişler Amerikası, Punk akımı, barda çalışarak hayatta kalmaya çalışan, bir yandan da erkek edebiyat dünyasında lezbiyen bir kadın olarak var olmaya çalışan Myles’ın romanı Patti Smith’in Çoluk Çocuk anlatısına benzer bir tat bırakıyor insanda. Ama daha edebisi, daha şairanesi… Patti Smith’in kendisi de romanda sözü geçen karakterlerden biri üstelik.

Otobiyografik bu roman dönemin de ruhuna uygun olarak deneysel bir dil ve yapıya sahip. Çevirmeni Sedef İlgiç’i burada anmadan geçmemek lazım. Böyle bir metni Türkçeleştirmek çok da kolay olmamıştır diye tahmin ediyorum. Punk bir şair olan Myles’ın hikâyesini takip edebilmek çok kolay değil, o yüzden başlangıçta kitabın içine girmekte zorlanabilirsiniz, fakat ilk yirmi sayfayı aşıp yazarın tarihsel olarak nereden nereye atladığını (lise yıllarından mı bahsediyor, New York’ta yaşadıklarından mı) yakalamayı onun düzensiz düzenini keşfettikten sonra ilham verici bir roman okuduğunuzu fark edebiliyorsunuz.