Bülten

Epik ne okuyor? .dört

queer-feminist-kitap-onerileri
Görsel: Carolyn Drake

Hayvan sömürüsü ve çekirdek aile krizlerini birleştiren bir roman

Yine Ursula K. Le Guin’in övgüyle söz ettiği bir kitap önerim olacak: Hepimiz Tamamen Kendimizi Kaybettik. Kitap ilhamını 1930 yılında yapılan bir deneyden alıyor. Psikolog bir çift, Winthrop ve Luella Kellogg bir şempanzeyi çocukları ile birlikte büyütmeye karar veriyorlar. Bir insan çocuğu gibi yetiştirilen şempanzenin insan gibi davranmayı öğrenip öğrenemeyeceğini bulmayı amaçlıyorlar.

Tabii ki deney başarısız oluyor. Bir süre sonra Donald, şempanze Gua gibi davranmaya, onun gibi sesler çıkarmaya başlıyor. Deneyle ilgili daha ayrıntılı bilgi için buraya.

hayvan deneyleri

Amerikalı yazar bu müthiş etkileyici hikâyeyi kitaplaştırmak için on sene boyunca araştırmalar yapmış. Aslında kitap bir çekirdek aile hikâyesi anlatıyor. Üç kardeşin hihâyesi bu. Ama bu üç kardeş öyle bildiğimiz kardeşlere pek benzemiyorlar. Bu farklılık hikâyeyi de benzersiz yapıyor. Yazara bir söyleşi yapma şansım da olmuştu kitabın yayımlandığı sene. Bu romanı yazmak için araştırma yapma sürecinin zorluklarını sorduğumda şöyle demişti:

“Hayvanlar üzerinde yapılmış deneyleri araştırmak çok zordu, çok üzücüydü ve bazı okurlar için de aynı derecede zor olduğunu duydum. Ama bu tarz şeyler sırf biz onları bilmiyoruz diye durmuyor. Eğlence sektöründe, hayvanlar üzerinden geliştirilen tedaviler ya da kozmetik sektöründe hayvanlar üzerinden yapılan deneyleri görmezden geldik.”

Tahmin edersiniz ki konusu itibariyle sarsıcı bir metin. Edebi olarak da tatmin edici bir anlatımı var Fowler’ın. 

Karen Joy Fowler, Amerika’da daha çok The Jane Austen Book Club (2004) kitabıyla tanınıyor. Belki kitabın 2007 yapımı filmini hatırlayanlarınız olacaktır.

Kitsch nedir, ne değildir, bir giriş

kitsch-jeff koons-balonları
Kendisi kabul etmese de “kitsch” denince akla gelen ilk şeylerden biri de
Jeff Koons ve balonları

Tatilde ne okumak istediğinize bir türlü karar veremeyenlerdenseniz, böyle hem çok uzun olmayan hem de konu itibariyle ilgi çekici makaleler hayat kurtarıcı olabiliyor. Ersin Berk’in “Kitsch Kavramı Bağlamında Martin Parr Fotoğraflarının Analizi” başlığıyla yayınlanacak Yüksek Lisans tezinin üçüncü bölümünden genişleterek yazdığı “Halk Zevki ve Zevksizlik Arasında: Bir Kitsch Sosyolojisine Doğru” başlıklı metnin özetini burada tamamını ise burada bulabilirsiniz. Kitsch’in bir kelime ve kavram olarak kökeninden başlayarak bugün kitsch’in ne ifade ettiğine kadar geliyor yazı.