Bülten

Epik ne okuyor? .ondört

queer-feminizm-kitap-onerileri

Bir yılı kapatma klasiği olarak geriye dönüp “keşke daha çok kişi okusa” sözünü en çok hangi kitaplar için etmişim diye şöyle bir baktım ve bunlardan mini bir liste yaptım.

Bu yıl yayımlanan, okumaya heves edip henüz okuyamadıklarım 2020’ye kalanlar listesini oluşturdu.  Konusuyla, hakkında okuduklarım ya da duyduklarımla beni cezbeden fakat henüz Türkçede okuma fırsatı bulamadığımız kitaplar ise “umarım hızlıca çevrilir” listesini oluşturdu. Bu kitaplardan bazılarının hangi yayınevlerinden çıkacağı belli, bazıları Türkçeye ne zaman çevrilir bilinmez ama her biri ayrı merak konusu.

Sadece kitap eleştirmenlerinin, editörlerin ya da çevirmenlerin değil her okurun geriye dönüp bu yıl okuduklarına, okumak isteyip fırsat bulamadıklarına bakması kıymetli gibi geliyor bana. Sadece bir “yıl geçişi”nden, sayı değişikliğinden ibaret olsa da hayatı yıllara bölmek, ona göre bir sonraki yılı düşünmek pek de kaçabileceğimiz bir şey değil. Bunu en azından bende bir değişime yol açtığını düşündüğüm kitaplar üzerinden (bu sizin için sergiler, filmler ya da albümler de olabilir) yapmakta geleceğe dair bir tutarlılık, bir istikrar umudu hissi var sanki. Yılın en’leri listelerini takip ederken kendi listelerinizi de -yalnızca kendinize dahi olsa- not düşmeyi unutmazsınız umarım!

2020’de yeni bültenlerle görüşmek dileğiyle, herkes için iyi bir sene olsun!

Bu yıl arkadaşlarıma en çok bu iki kitabı okutmak istedim:
Argonautlar & Karanlık Oda

Yukarıda okutmak istedim demiş olsam da doğrusu bu yıl sevdiğim insanları en çok bu iki kitabı okumaları için darladım olacaktı! Onuncu ve on üçüncü bültende uzun uzun övgülerimi görebileceğiniz Argonautlar ve Karanlık Odada kitapları bir süredir çevirisini beklediğim kitaplardı. İkisini de Türkçede görmek bu sene kısmet oldu.

Yayıncılık dünyasında türlü türlü krizlerin yaşandığı bir dönemde “queer” bir aile kurmak, aşk ve annelik üzerine bir kitabı (Argonautlar) ve gazeteci Susan Flaudi’nin 76 yaşında cinsiyet geçiş ameliyatı olan ebeveyninin yaşam öyküsünü mükemmel bir tarihi arka planla anlattığı kitabı (Karanlık Odada) yayımlayan yayınevleri Kolektif ve Kaplumbaa yayınlarına kişisel teşekkürlerimi bir kez daha iletmek isterim.

Bu yıl sadece iki kitap okuma şansım olsaydı bunları seçerdim diyerek bu bol ödüllü kitapları bir kez daha gözden kaçırmamanızı önereceğim.

2020 okuma listemin başındakiler

Her ikisi de Siren Yayınları tarafından yayımlanan Kayıp Çocuk Arşivi ve Birlikte Yaşamanın Yolları 2020’de okumayı planladığım ilk kitaplar. Kitaplar hakkında birçok yazı, söyleşi görmüş 2019’un enleri listelerinde onlarla bolca karşılaşmış olabilirsiniz. Ama olur da henüz karşılaşmadıysanız sadece Türkiye’de değil tüm dünyada birçok okuru heyecanlandıran bu iki kadın yazarı mercek altına almak için geç kalmayın derim

2020 dilekleri: Türkçe çevirisini
sabırsızlıkla beklediklerim

Carmen Maria Machado’nun öykü kitabı Her Body and Other Parties Türkçede Nebula Kitap tarafından yayımlanacak. Umarım 2020 yılında yayımlanır ve tüm dünyada çok konuşulan kitap Türkiye okuruyla da tanışır. Karen Russell’ın “Biçem anlamda parlak ve duygusal anlamda yüklü bu hikâyelerde, Machado kadınların anılarını, açlıklarını ve arzularını edebi bir forma sokuyor. Elimden bırakamadım” dediği kitap için daha detaylı bilgi yayınevine giden linkte görülebilir. 

Carson McCullers nedense Türkiye’de hak ettiği ilgiyi pek göremediğini düşündüğüm bir yazar. Electric Lit’in 2020’nin en çok beklenen kitapları listesinde otobiyografisini  (My Autobiography of Carson McCullers, Jenn Shapland) görünce bir kez daha aklıma düştü ve sizinle de paylaşmak istedim. 2020 yılında belki daha çok okuduğumuz ve üzerine konuştuğumuz bir yazar olur diyerek kendime de bir not düşmek istedim.

Bu arada listede Machado’nun In the Dream House: A Memoir kitabı da yer alıyor. Umarım öykülerinden sonra anı kitabını da yakın zamanda Türkçede görebiliriz.