Bülten

Epik ne okuyor? .oniki

queer-feminizm
Görsel: Harry Gruyaert

Argonautlar’ı tanıdığım/tanımadığım herkese okutma çabam devam ederken sevgili arkadaşım Bike Su Öner’le beraber Maggie Nelson’la bir söyleşi yapma şansı da yakaladık. Kendisinin Türkçedeki ilk söyleşisi olduğunu da söylemem gerek. Annelik, aşk, queer bir aile kurmak ve daha fazlası üzerine zihin açıcı bir kitap okumak isteyenler içinArgonautlar biçilmiş kaftan. 

Ayrıca önerilere geçmeden, yazı da henüz bitirmemişken K24 yazarlarının önerilerilerini bir araya getirdiğimiz Bu yaz da buradan okuyun başlıklı “yaz okumaları” seçkimizi de ilgilisine paylaşmak isterim. 

Man Booker’ın genç adayı: Oyinkan Braitwaite

oyinkan braithwaite-kız kardeşim seri katil

Bu bültende önereceğim kitap Kız Kardeşim Seri Katil. Hem küçük bir roman, hem de kısa kısa bölümlerin birleşiminden oluştuğu için muazzam bir hızla okunuyor. İki üç günde bitireceğiniz, çağımızın böylesine yetenekli bir yazarıyla tanıştığınız için kendinizi şanslı hissedeceğiniz bir kitap. Bu arada söylemeden edemeyeceğim, kitabın metroda, otobüste elinizde tutmaktan pek de hoşlanmayacağınız bir kapağı var:) ama ne demişler bir kitabı asla kapağına göre yargılama!

Kız Kardeşim Seri Katil’in 31 yaşındaki Nijeryalı yazarı Oyinkan Braithwaite Man Booker’ın uzun listesine kalmamış olsa ben de kitabı okumaya bu kadar heves etmeyebilirdim. Hatta Türkçede bir süre önce çıkan kitabın -kapağının da olumsuz etkisiyle- pek de radarıma girmediğini söylemem gerek, Kız Kardeşim Seri Katil dünyada -tabii ki özellikle Batı’da- çok konuşulduysa da çevirisini dört gözle beklediğim Normal People ya da Her Body and Other Parties kadar heyecanlandığım bir kitap olmamıştı. Öncelikle bu kayıtsızlıkta yanıldığımı söylemeliyim. İki kız kardeşin hikâyesini anlatan kitap, dünyayı sarsıcı bir şekilde siyah bir kadının gözünden toplumsal güzellik, kardeşlik ve aile üzerinden ele alıyor. Kitabın başkarakteri Korede’nin başka bir kadını tarif ederken, “Teni benimkinden daha koyu -hani hepimizi damgaladıkları siyah rengine çok yaklaşmış” cümlesinin üzerine “siyahi” ya da “siyah” tanımını cümle içinde kullanmak eskisinden de zor olacak. Kardeşler arasında ten rengi daha açık olanın koyu olana göre daha çok sevildiği ve arzulandığı bir dünya bu. Bunun altında yatan güzellik merkezini beyaz olandan almak ve ona göre belirlemek gerçeği oldukça sarsıcı.

Bu arada Braithwaite’ı özel bir yazar yapan şeyin onun mizah yeteneği olduğunu da söylemek gerek. En zor konuyu bile okurun dudağının kenarına bir gülümseme yerleştirerek okutmayı başarıyor. 

Bilge Karasu’yu bugün okumak & Leylâ Erbil arşivi dijitale taşınıyor

leyla erbil

Bültenin iki okuma önerisi ise benim için Türkçe edebiyatın iki kahramanı Bilge Karasu ve Leyla Erbil’e saygı duruşu niteliğinde.

Arada herkesin böyle hissettiği bir yazarı vardır, benim için o isim Bilge Karasu, bazı sabahlar güne Bilge Karasu okuma isteğiyle başlarım. Elimde hangi kitap olduğu, hangi ruh halinde olduğum fark etmez, ara ara Bilge Karasu’ya dönmek isterim. Tam böyle zamanlardan birinde sevgili Selen Erdoğan’ın 1+1 Forum’daki Ölümünün 24. yıldönümünde ustaya saygı-Bilge Karasu’yu bugün okumak yazısına denk geldim. Yazının yukarıda Argonautlar kitabını önerdiğim Maggie Nelson’ın The Art of Cruelty (Gaddarlık Sanatı) kitabından -ben henüz okumamış olsam da listemde olan- bir alıntı ile başlaması ise ayrı bir mutlu karşılaşma oldu benim için.

leyla erbil-2

Leylâ Erbil’le ilgili yazı ise bir söyleşi. Bir süredir bilindiği gibi Leylâ Erbil’in kişisel arşivi dijital ortama aktarılıyor. Boğaziçi Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Olcay Akyıldız’ın Boğaziçi Üniversitesi Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Araştırma Merkezi bünyesinde yürütmekte olduğu proje şu an hangi aşamada ya da en başından Fatoş Erbil’den annesinin arşivi nasıl onlara geldi gibi soruları merak edenler için heyecan verici bir söyleşi. Merve Şen’in “Şu anda katalogladığımız belge sayısı 2430’lara varıyor ve bu belgelerin yüzde 30’u dijitize edilmiş durumda; ancak elimizde hâlâ sayısını belirleyemediğimiz kadar belge mevcut” cevabı ise Leylâ Erbil sevenlerin kalp atışlarını hızlandıracak nitelikte.

Podcast önerisi: Kitap, Kaşık ve Diğer Gerekli Şeyler

kitap kaşık ve diğer gerekli şeyler

Bültene üye olanlar arasında haberdar olmayan çok kişi yoktur diye düşünsem de son olarak, kültür-sanat özellikle de edebiyat alanında tatmin edici Türkçe podcast bulmakta benim gibi zorlananlar için Sanem Sirer’in hazırlayıp sunduğu Kitap Kaşık ve Diğer Gerekli Şeyler’i önermek istiyorum.

Örneğin son kaydı dinleyerek Sibel Oral’dan K24, Kıraathane İstanbul Edebiyat Evi ve Kıraathane Kitapları’nda yeni sezonda sizi neler bekliyor öğrenebilirsiniz.

Otobüs-metro yolculuklarımın ya da metrodan eve yürüyüşlerimin yeni favori aktivitesi podcast içeriklerinin daha da artması dileğiyle, sizinle yine dünyanın genelinden daha geç atılmaya cesaret edip herkesten çok bağımlısı olduğum bir şeyi paylaşmış oldum böylece. Bilen bilir e-kitap konusuna da aynı yavaşlıkla giriş yapıp şimdi bir numaralı övücüsü oldum.

Bu yüzden, Türkçede daha çok kültür-sanat odaklı podcast olması dileğimi tekrarlarken sizin podcast önerilerinize de açık olduğumu söylemek isterim!