Bülten

Epik ne okuyor? .onyedi

queer-feminist-kitap-onerileri

Birçoğumuzun evlere kapandığı, bazılarının mecburen çalışmaya devam ettiği bugünlerde bülteni takip eden herkesin çevrimiçi içeriğe doyduğundan şüphem yok. Yine de karantina süreci uzadıkça yeni şeyler okumaya, keşfetmeye dair arzumuzun da devam edebileceğini göz önünde bulundurarak içerik kalabalığında gözden kaçmasın dediğim içerikleri sizin için bir araya getirdim.

Bu süreçte daha kısa içerikleri -yazılar, öyküler ve belgeseller gibi- tüketmek benim için daha kolay hale geldi. Daha az kitap okuduğum bir döneme girdim. Malum odaklanmak birçoğumuz için bir soruna dönüştü. Bu yüzden önerilerimi de bu çeşitlilikte tutmaya çalıştım.

Zabel Yesayan: Son Kadeh

zabel yesayan-son kadeh-queer feminist kitaplar

Yesayan’la tanışmayı uzun zamandır istesem de bir türlü fırsat bulup herhangi bir kitabını okuyamamıştım. Şimdi karantina günlerinde Son Kadeh’in de Aras Yayıncılık’ın e-kitap formatıyla satışa sunduğu kitaplar arasında olduğunu görünce fırsat bu fırsat dedim. Diğer anlatıları da ilgimi çekse de işin içinde bir aşk macerası olduğundan ve anlatıcı karakterin kadın olmasından kaynaklı Son Kadeh zaten daha çok merak ettiğim bir kitabıydı yazarın.

Kitap uzun bir mektup formatında, bu sebeple itiraflar, iç hesaplaşmalar, çatışmalar tüm açıklığıyla gözler önüne seriliyor. İlk sayfaların görece durağanlığı sonrası hikâye oldukça heyecan verici bir şekilde açılıyor. Son sayfalara kadar da merakla peşinden sürüklendiğiniz bir anlatıya dönüşüyor. Son Kadeh’in dönemine göre cüretkâr bulunmasıyla dikkat çekmesi bir yana Yesayan gibi büyük bir yazarla tanışmak için de muhteşem bir fırsat. Umarım yazarın diğer eserleri de e-kitap formatına aktarılsın.

Trendeki Yabancı: Çevrimiçi öykü dergisi

trendeki yabancı-çevrimiçi öykü dergisi

Ne yalan söyleyeyim Trendeki Yabancı uygulamasını çok kez duymuş olsam da açıp bakma olanağım olmamıştı. Sadece uygulama üzerinden okunabilen öykü dergisi Trendeki Yabancı da karantina günlerinde uygulamasını ücretsiz olarak kullanıma açanlardan olmuş. Uygulamayı AppStore veya Google Play Store’dan indirebiliyorsunuz.

Ben indirdiğim gibi son sayıyı okumaya koyuldum. Zaten bildiğim, sevdiğim isimlerle beraber (Süreyyya Evren, Zeynep Uzunbay, Istvan Örkeny gibi) henüz tanışmadığım yazarları da okuma fırsatı buldum. Okunmayı bekleyen bir sürü sayı olması ve her sayının kapağında işlerini çok sevdiğim Esra Özdoğan’dan bir fotoğrafın yer alması da ayrı bir güzellik oldu evde kaldığım bugünlerde.

Mini Dersler: Queer feminist yazının önemli isimleri

queer feminist yazının önemli isimleri

Eğer karantina sürecini verimli geçirerek atlatabileceğini düşünenlerdenseniz bu son öneri sizin için. Her ne kadar İngilizce olsa da önerilen kaynakların -özellikle filmlerin- çoğunu Türkçe bulmak da mümkün. Hem Google Translate’in de artık oldukça iyi çeviri yapabildiği bir dönemde dilin bir bariyer olmasına izin vermemek için de iyi bir fırsat olabilir.

Mini Syllabus” adı altında herkesin ilgi alanına göre bir şeyler bulabileceği bu “mini dersler”i önceki bültenlerden birinde de önermiştim. Bu ara tekrar geri dönmek isteyebilirsiniz ve bültene yeni üye olanlar için de tekrarı kıymetli bir içerik diye düşündüm. Özellikle “Contemporary Women Writers, A Survival Lesson or #womenyoushouldreadbecauseisayso” başlığı 90’lardan itibaren edebiyat dünyasına yön vermiş Alison Bechdel, Eileen Myles, Maggie Nelson gibi queer ve feminist kadın yazarlarla tanışmak, bayrağı kimler hangi içeriklerle taşımış görmek için çok iyi bir seçki sunuyor.