Bülten

Epik ne okuyor? .sekiz

feminizm-hakkinda-kitap-onerileri
Görsel: Simonetta Simoni


Birçoğunuzun bildiği gibi bülten yollayamadığım zamanlarda da burada yaptığım şeyden hiç de uzak olmayan işler yapmaya devam ediyordum. Bu işlerden sonuncusu da K24’te yayınladığımız Buyurun buradan okuyun seçkisi oldu. K24 yazarlarından bu yıl sizin için “o kitap” hangisiydi, diye sorduk. Çeşitliliğiyle, neden o kitapları seçtiklerine dair yazılarıyla standart listelerin bir parça dışına çıkabilen her liste kadar eksik olsa da keyifle okunan bir derleme çıktı ortaya. 

Ben de madem bir yılı kapatmak üzerine listeler yapıyoruz, sekizinci bültende önereceğim kitapla birlikte eski bültenlerde önerdiğim kitapların da bir listesini çıkarayım istedim. Yılın son “keşke daha çok kişi okusa” kitabı ve önceki bültenlerde sözünü ettiğim kitaplar listesi aşağıda…

Cehennem: Bir Şairin Romanı

a.l.steiner-eilen myles

Amerikalı lezbiyen feminist şair Eileen Myles’ın Türkçede yayımlanan ilk kitabı Cehennem: Bir Şairin Romanı yılın sonuna doğru yakaladığım için beni çok mutlu eden bir roman. İlk çıktığında bir arkadaşım “bu kitaba bakmalısın” diye önermişti ama ancak bu ay okuma fırsatım oldu kitabı. 

Kitap Myles’ın Boston’daki lise yıllarından New York’a taşınması orada bir kadın olarak, New York edebiyat dünyasına girişiyle eş zamanlı kendini keşfetme sürecini anlatıyor. Yetmişler Amerikası, Punk akımı, barda çalışarak hayatta kalmaya çalışan, bir yandan da erkek edebiyat dünyasında lezbiyen bir kadın olarak var olmaya çalışan Myles’ın romanı Patti Smith’in Çoluk Çocuk anlatısına benzer bir tat bırakıyor insanda. Ama daha edebisi, daha şairanesi… Patti Smith’in kendisi de romanda sözü geçen karakterlerden biri üstelik.

Otobiyografik bu roman dönemin de ruhuna uygun olarak deneysel bir dil ve yapıya sahip. Çevirmeni Sedef İlgiç’i burada anmadan geçmemek lazım. Böyle bir metni Türkçeleştirmek çok da kolay olmamıştır diye tahmin ediyorum. Punk bir şair olan Myles’ın hikâyesini takip edebilmek çok kolay değil, o yüzden başlangıçta kitabın içine girmekte zorlanabilirsiniz, fakat ilk yirmi sayfayı aşıp yazarın tarihsel olarak nereden nereye atladığını (lise yıllarından mı bahsediyor, New York’ta yaşadıklarından mı) yakalamayı onun düzensiz düzenini keşfettikten sonra ilham verici bir roman okuduğunuzu fark edebiliyorsunuz.

Ne okudum: 2018’de bültende önerdiğim kitaplar

queer feminist kitap onerileri

İlk bültende 2018 yılının ilk yarısı yayımlanan ve gözden kaçırmamanızı dilediğim üç kitap önermiştim:
1. Lidia Yuknavitch-Dünyanın Sonundayız
2. Jessica Schiefauer – Oğlanlar (Yazarıyla K24’teki söyleşimizi okumak için tık.)
3. Unica Zurn – Kara Bahar

İkinci bültende son yıllarda okuduğum en iyi öykü kitaplarından iki tanesi vardı.
4. Karin Tidbeck -Zeplin
5. Roberto Bolaño – Katil Orospular

Üçüncü bültende çok geç okumuş olsam da ikisinden de ayrı ayrı çok keyif aldığım iki genç yetişkin romanı vardı. 
6. Ellen Wittlinger – Zor Sevgiler
7. Patricia Duncker – Foucault’yu Sayıklamak (Açmaya üşenmezseniz İstanbul Art News’te 2015 yılında kitapla ilgili yazım için tık.)

Dördüncü bültende özellikle hayvan hakları konusu üzerine kafa yoran herkesin mutlaka göz atması gereken, bence Türkçede hak ettiği değeri görmemiş bir roman önermiştim.
8. Karen Joy Fowler – Hepimiz Tamamen Kendimizi Kaybettik (Yazarla 2015 yılında yaptığımız söyleşi için tık.)

Beşinci bültende önermekten hiç vazgeçmeyeceğim bir yazar vardı, Jeanette Winterson. Bir de online olarak da okuyabileceğiniz İngilizce bir queer roman. 
9. Jeanette Winterson – Bedende Yazılı
10. Joey Comeau – Lockpick Pornography (Kitabı buradan okuyabilirsiniz.)

Altıncı bültende sadece benim için değil okuyan birçok kişi için yılın en sarsıcı hikâyelerinden biri vardı. Özellikle Amerika’daki siyah ırkçılığı konusunda zor romanlar okumaktan çekinmeyen biriyseniz mutlaka okuma listenize girmeli:
11. Jesmyn Ward – Söyle Hayalet Şarkını Söyle

Yedinci bültende ise feminist edebiyatı takip eden herkesin az çok aşina olduğu bir yazarın öykü kitabından söz etmiştim:
12. Charlotte P. Gilman – Sarı Duvar Kâğıdı