Bülten

Epik ne okuyor? .Yirmidört

Bazılarınızın bildiği üzere Argonotlar Güncel Sanat sitesinde tam zamanlı editör olarak çalışmaya başladım. Bir diğer güzel haber ise geçen hafta itibariyle Yeşil Gazete‘nin hafta sonu gazetesinden de kitap önerilerimi takip edebilirsiniz. İlk yazıma buradan ulaşabilirsiniz.

Okuma grubuna katılamamış olsanız da bizimle beraber okuma listemizdeki üç kitabı okumak isterseniz listemiz sırasıyla şöyle:
Jessica Schiefauer, Oğlanlar, Maggie Nelson, Argonautlar, James Baldwin, Giovanni’nin Odası.

Kız, Kadın, Öteki

Bernardine Evaristo’nun 2019 Booker ödüllü Kız, Kadın, Öteki romanını çok sevebilirsiniz ya da hiç sevmeyebilirsiniz, tıpkı dünyanın geri kalanı gibi. Ama yarattığı atmosfer, 12 farklı kadın karakter üzerinden çizdiği İngiltere panaroması, sesi edebiyat dünyasında hâlâ oldukça az duyulan siyah, lezbiyen, göçmen, trans, müslüman, non-binary karakterlerin yaşamına şöyle bir girip çıkmış olmak kesinlikle bakışınızda bir şeyler değiştirecek.

Kitabın noktalama işaretleri olmadan yazılmış olması başlangıçta alışık olduğumuz okuma deneyiminden ötürü zorlayabilse de kısa sürede bu şiirsel anlatım tarzının hikâyelerin bilinç akışı anlatılış tarzına ne kadar uygun olduğunu göreceksiniz. Bazı karakterlerle daha fazla bağ kuracak, bazen yazarın bu da eksik kalmasın diye her türlü arka plandan kadını hikâyeye dahil etmesinin anlatıyı daha derinliksiz kıldığını düşünecek, bazı karakterler hakkında jenerik bilgilerden daha fazlasını duymak isteyeceksiniz. Yine de sadece bu kadar çeşitli karakterin olduğu bir romanda, anlatıcının ses tonunun, dilinin, tavrının her karaktere göre değişiyor olması bile bir başarı, üstesinden en iyi şekilde gelinmiş bir yönü. Burada kitabın çevirmeni Ebru Kılıç’ı da anmadan olmaz, hem dil hem yapısal anlamda zor bir kitabı olabilecek en iyi çeviriyle Türkçeye kazandırdığı için.

Kız, Kadın, Öteki sadece farklılığın böylesine hem kutsandığı hem de taşlandığı bir dönemde gözden kaçmaması gereken bir roman. Ayrıca kitapta geçen şarkılardan oluşan müthiş bir Spotify listesi var. Sabahları güne başlarken dinlemenizi öneririm.

Bernardine Evaristo, Kız, Kadın, Öteki
484 sayfa, Çev.: Ebru Kılıç
Doğan Kitap, 2020

Seneler

José Ortega y Gasset’nin “Sahip olduğumuz tek şey tarihimiz, o da bize ait değil” epigrafıyla açılıyor Annie Ernaux’nun türler ötesi kitabı Seneler ve tam da bu girişten aldığı güçle kişisel tarihini toplumsal olaylarla birleştiren bir anlatı yaratıyor. Daha ilk sayfalarından itibaren etkileyici bir kurgu dışı kitap arıyorsanız Ernaux’nu Seneler‘i tam size göre.

Geçen hafta Epik ne okuyor? Instagram hesabı üzerinden “Daha fazla kadın yazar okuma hedefinizde hangi yazar var” soruma birden fazla kişinin Annie Ernaux cevabını vermesinden kitabın bazılarımızın radarına girmiş olduğunu fark etsem de kesinlikle hem daha çok kişi tarafından okunmayı hem de üzerine uzun uzun konuşulmayı hak eden bir kitap Seneler.

Kitap 1940’lardan 2000’lere kadar bir listeler silsilesi, reklamlar, okulda ya da okul bahçesinde öğrendiklerimiz, evlerde, sokaklarda duyduklarımız hepsi de yazarın benzersiz perspektifiyle sıralanıyor. Şöyle diyor Ernaux Seneler‘de:

“hazzetmediğimiz erkek lafları, otuzbir çekmek, saplamak

okulda öğrendiğimiz ve dünyanın karmaşasını çözdüğümüz hissi veren sözler. Sınavdan çıkar çıkmaz, zihnimize girdiklerinden daha büyük bir hızla çekip giderlerdi

ninelerin, dedelerin, anne bababaların dillerinden düşürmedikleri, bizi sinir eden sözler, nedense vefatlarından sonra, yüzlerinden çok bunlar gelir akla, fazla merak kediyi öldürür

Pek şüpheye yer yok Seneler her yönüyle bu yıl Türkçede gördüğümüz en güçlü kitaplardan biri.

Annie Ernaux, Seneler
232 sayfa, Çev.: Siren İdemen
Can Yayınları, 2021

İki yeni resimli kitap

Bu ayki yoğun işlerin, ciddi okumaların yanında iki resimli kitapla karşılaşmak beni çok mutlu etti. İşi gücü bırakıp sadece iyi çocuk ve genç yetişkin kitapları okuma isteğiyle doldum ama gelin görün ki evde iki apartmanda üç olmak üzere mama bekleyen beş kedi var hayatımda. Kitaplardan birini okurken ağladığım diğerini okurken kahkahalar attığım için ikisini birden önermek istedim ki duygu durumunuzu dengeleyebilin benim gibi:)

İlki Nehir Gibi KonuşurumKırmızı Kedi Çocuk’tan çıkan kitabı çevrenizdeki çocuklara da kendinize de hediye etmenizi öneririm. Kalbinizi eritecek çizimleri, şahane baskısı, Gonca Özmen’in şiir gibi çevirisiyle kitaplığınızın en kıymetli parçalarından biri olacağından emin olabilirsiniz. Farklılıklara, “normal” olmamaya, kendini sevmeye dair sadece çocukların değil hepimizin ihtiyacı olan bir okuma Nehir Gibi Konuşurum. Kitap aynı zamanda hiç de şaşırtıcı olmayacak bir şekilde 2020’nin New York Times Yılın En İyi Resimli Çocuk Kitabı ödülüne de sahip. 

İkinci önerim ise Sevgili Hazal Baydur’un kitabın mizah yönünü, günümüzdenliğini Türkçeye müthiş bir şekilde aktardığı Aminder Dhaliwal‘ın Kadınlar Âlemi. Klasik bir hikâyeyi -erkeklerin soyu tükenir ve dünyada sadece kadınlar kalır- daha önce hiç yapılmamış bir şekilde anlatan bir genç-yetişkin kitabı. Cis, trans, non-binary gibi tüm kadınlık deneyimlerinin şenlikli bir şekilde kendine yer bulduğu kitabın yazarıyla arkadaş olsak ne kadar eğlenirdik diye düşünmeden edemeyeceksiniz. Kitaptaki şakaları, bayrak seçimini, “peki heteroseksüel kadınlar ne yapacak şimdi” sorusunun cevabını düşündükçe şu an kitap önerisini gülerek yazdığımı da not düşmek isterim. 

Jordan Scott, Sydney Smith, Nehir Gibi Konuşurum
44 Sayfa, Çev.: Gonca Özmen
Kızmızı Kedi Çocuk, 2021

Aminder Dhaliwal, Kadınlar Âlemi
256 sayfa, Çev.: Hazal Baydur
Yabancı Yayınları, 2021

Elena Ferrante’den 40 kitap önerisi

Elena Ferrante’yi benim gibi henüz okumayan kaç kişi kaldı bilmiyorum ama benim okumadan da seveceğime ikna olduğum bir yazar kendisi. O yüzden 21. yüzyıldan kadın yazarların kitaplarını önerdiği bu 40 kitaplık listeyi görmek beni mutlu etti. Ne de olsa dünyaca ünlü bir yazarla aynı kitapları okumuş olmak, listesindeki kitapları okuma listeme eklemek benim için hâlâ heyecan verici bir şey. Sizin de okuma listelerinize ekleyeceğiniz kitaplar olabileceğinden emin bir şekilde listeyi sizlerle de paylaşıyorum: Elena Ferrante’den 40 kitap önerisi.