Bülten

Epik ne okuyor? .yirmiüç

Şubat ayı bülteninden herkese merhaba!

Bu bültende sıkı okurların bile gözünden kaçmış olabilecek klasikleşmiş bir kitabı, son yılların kendisinden en çok söz ettiren kadın yazarlarından birini, Velvele için hazırladığım queer kitaplar listesi ve bazı okuma-izleme önerilerimi bulacaksınız. 

Renklerden Moru

Alice Walker, Renklerden Moru
288 sayfa, Çev.: Aytaç Özgören, Senem Karagözoğlu
Doğan Kitap, 2019

Geçenlerde bir arkadaşıma bu kitaptan söz ettiğimde, Amerika’daki ırkçılığa dair önemli bir kitap olduğunu, kitabı elbette bildiğini söyledi. Bununla beraber kitabın lezbiyen aşkı ve arzuyu da inanılmaz bir “açıklıkla” ele aldığını bilip bilmediğini sorduğumdaysa şaşırıp kitabın queer yönünden hiç de haberdar olmadığını söyledi. Benim için de durum pek farklı değildi. Kitaba başlarken karşılaşacağım hikâyenin sertliğini de kitabın queerliğini de pek kestirememiştim. 

Renklerden Moru kolay okunan -bir metin olarak- fakat güç sindirilen bir hikâye. 1900’lerin başı, Amerika, istemediği bir evlilik yapmış, istismara, şiddete uğramış siyah bir kadın Celie, beyaz olduğunu düşündüğü Tanrı’ya mektuplar yazıyor. Başından geçen her şeyi olduğu gibi anlatıyor. Kocasının sevgilisi şarkıcı Shug Avery’nin evlerinde yaşamaya başlamasıyla bir şeyler değişiyor, bir şeyler keşfediyor.  Hiç bitmeyecekmiş gibi görünen mağduriyet döngüsünü kırmaya dair muhtemelen yer yer gözyaşlarıyla okuyacağınız ama bitirdiğinizde kendinizi daha güçlü ve öfkeli hissedeceğiniz bir roman bu.

Alice Walker o dönemler konuşulmayanı, halının altına süpürüleni konuşmuş, siyah kadınların yaşadığı ev içi fiziksel ve cinsel şiddet  konusundaki suskunluğu bozmuş bu kitapla. Katmanlı karakterler, nereye gideceğini kestiremeyeceğiniz bir hikâye yaratıyor ve 1983 Pulitzer Ödülü’ne de layık görülüyor bu kitabıyla. Alice Walker üzerine daha fazla konuşulması, yazılması gereken bir yazar. 

Kayıp Çocuk Arşivi

Valerie Luiselli, Kayıp Çocuk Arşivi
440 sayfa, Çev.: Seda Ersavcı
Siren Yayınları, 2019 

İçinde arşiv parçalarının, kurgu karakterlerin, kitap ya da yazarların, listelerin, fotoğrafların yer aldığı kitapları seviyorsanız aradığınız kitap Kayıp Çocuk Arşivi

Valeria Luiselli sakin sakin okuru hiç yormadan inşa ediyor kurgusunu. İşleri ses belgeleri toplamak ve belgeselcilik olan evli bir çift, iki çocuklarıyla yola çıkıyorlar. Romana adını veren kayıp çocuklardan bazıları ve en merkezde olanları Meksika sınırından ABD’ye girmeye çalışan çocuklar, ama dahası da var. İnsan ilişkilerine dair, Amerika’nın günahlarına ve çocukluk ve yetişkinlik arasındaki o garip değişime dair bir kitap Kayıp Çocuk Arşivi. Özellikle farklı arşivleme yöntemlerine, hafıza ve saklama konularına ilgi duyuyorsanız bu kitabın kafanızı inanılmaz açacağından emin olabilirsiniz. Kitap uzun zamandır listemde olsa da şu aralar okumak da ayrıca keyifliydi, nedenini tam olarak açıklayamasam da uzun zamandır beklediğim bir okuma ve düşünme deneyimini yaşamamı sağladı Luiselli Kayıp Çocuk Arşivi‘yle.

Podcast sevenlerdenseniz, kitabın çevirmeni Seda Ersavcı ve yayıncısı Sanem Sirer’in kitaba dair sohbetini de buradan dinleyebilirsiniz.

Çevirisini beklediğimiz bazı queer kitaplar

Son yıllarda çok fazla queer yazarın çok daha büyük kitlelere ulaşıyor. Ben de Türkçede olsa da dünyadaki o müthiş etkisini burada da görsek dediğim beş kitaplık minik bir listeyi Velvele için hazırladım. Son yıllarda edebi diliyle ayrı, kurgusu, yaratıcılığı, derinliğiyle ayrı gönülleri fethetmiş, ödüller almış beş kitaba göz atmak için linke tıklamanız yeterli

Bunlar da ilginizi çekebilir

Sahneden naklen tiyatro
BGST’nin zamanında fırsat bulup da izleyemediğim Zabel Yesayan’ın hayatından uyarlanan Zabel oyunu (19 Şubat) ve bir önceki bültende önerdiğim  Édouard Louis’in Babamı Kim Öldürdü kitabından uyarlanan aynı isimli oyunu (27 Şubat) ile ben de Moda Sahnesi’nin sahneden naklen etkinliklerine ilk kez katılmış olacağım. Bu tarihlerde uygunsanız gelin oyunu ayrı ayrı birlikte izlemek gibi ancak bu dönemde yaşayabileceğimiz bir deneyim yaşayalım:) Moda Sahnesi’nde başka neler varmış diyenler için link.

Kalp kırıklıkları ve ayrılık hakkında 7 kitap
Electric Lit’in bu tarz listelerinin başlığı ayrı içeriği ayrı keyifli oluyor. Kadın yazarların ve normatif olmayan anlatıların listelerin büyük bölümünü oluşturduğunu da belirtmek gerek. Bu listede Maggie Nelson, Clarice Lispector ve Anne Carson gibi bizde de kitlesi olan yazarlar var.