Kitap Önerileri

Foucault’yu Sayıklamak

Bu kitabı etrafımda tavsiye etmediğim kimse kalmadı sanırım okuduğumdan beri. Uzun zaman önce okuduğum ve sevdiğim kitapları burada tavsiye etmeden önce bir kez daha alıp biraz okuyup hâlâ o kadar sevip sevmediğimden emin olmak istiyorum. Foucault’yu Sayıklamak’a tekrar döndüğümde “keşke bu kitabı hiç okumamış gibi tekrar okuma şansım olsaydı” dedim. Hikâyesi, kurgusu ve diliyle kitaba zamanında neden bu kadar hayran olduğumu bir kere daha hatırladım. Kitabı okumaya başlayıp o olağanüstü yazar Paul Michel’i Google’da aradığınızda kurguya olan övgümün sebebini daha iyi anlayacaksınız.

Foucault’yu Sayıklamak kitabın yazarı Patricia Duncker’ın ilk romanı. Yazar bu ilk kitabını 46 yaşında yazmış. Aranızda hayatta herhangi bir şeye geç kaldığını düşünenler varsa bu bilgi onlar için.

Geçen aylarda“gitmek mi zor kalmak mı yoksa cinsiyetçi ve heteronormatif olmayan bir aşk romanı bulmak mı” diye bir Tweet düşmüştü önüme. O zaman da zor ama imkânsız değil diyerek önerdiğim kitaplardan biri de Foucault’yu Sayıklamak’tı. Okuduğum en etkileyici aşk romanlarından biriydi ve bu aşk heteroseksüel bir aşk değildi. Sonunda beni ağlatan bir elin parmaklarını geçmeyen kitaplardan biriydi. Romanın karakterlerine, “ne anlatıyor” bu romana dair ne söylesem kitabın katmanlı, sürprizli kurgusunu bozacakmışım gibi geldiği için sadece bendeki duygusundan bahsetmem gerekirse, kitabın her karakterine ayrı ayrı hayran olmuş, böyle şahane bir ilk kitap yazabildiği için Patricia Duncker’ı çok kıskanmıştım diyebilirim. Bu arada not düşmekte fayda var bunaltıcı sıcaklarda ne okusam diyenler için kitapların ikisi de “yaz kitabı” olmak için fazlasıyla uygun. Son bir not da sevgili yayınevi emekçilerine, böyle güzelim kitapların bu kadar çirkin kapaklarla çıkması benim gibi eminim birçok okurun kalbini kırıyordur. İyi kitap kapakları yapıp böyle hikâyelerin daha çok kişiye ulaşmasını sağlamak elinizi değseniz yetenekli bir tasarımcıya değen şu zamanlarda inanın hiç ama hiç zor değil.